A bulimiát és néhány súlyos betegséget leszámítva a kutya mindig annyit eszeik, amennyire szüksége van. Ha a szokásos adag elfogyasztása ellenére még mindig éhes, adjunk neki zöldséglevest vagy fogyókúrás kutyatápot.
Ha nem eszik eleget, pedig jó formában van, más okra kell gondolni. Például arra, hogy túlságosan elkényeztetjük.
Ez alkalommal se feledjük, hogy naponta csak egyszer kell enni adni neki.
Ha a kutya finnyáskodik a tányérja fölött, a legjobb módszer, ha a szeme láttára a szemétbe dobjuk a benne lévő élelmet, és másnapig semmit sem adunk neki.
Minél zsírosabb és több hús van az ételben a kutya annál jobban szereti. Élvezettel habzsolja a sült ételeket és a baromfihájat.
Ötlet
Ha tudni akarjuk, helyesen tápláljuk-e kutyánkat, elég, ha ellenőrizzük a székletét. Ha túl lágy, a kutya túl sokat eszik. Ha nagyon kemény, rosthiánya van. Hetente egyszer meg is mérhetjük, súlyát pedig jegyezzük fel egy füzetbe.
============================================================================
Farkasköröm
Bizonyos fajtáknál levágják az első farkaskörmöt, melyet minden fajtánál megtalálunk. Más esetekben a hátsó farkaskörmöt vágják le. Azért teszik ezt, hogy a ve4rsenyeken elkerüljék a leszakadást. Ez a magyarázata annak, hogy az agaraknál miért olyan elterjedt ez a szokás.
Tanács
Mielőtt levágnánk a hátsó farkaskörmöt, érdeklődjünk a tenyésztőknél, mivel megléte néhány fajtánál kötelező.
============================================================================
Felborzolt szőr
A szőr felborzolódása a nagyfokú félelem jele, vagy pedig a megfélemlítésé, melynek célja, hogy az eb ámulatba ejtse az ellenfelet a testméret felfújásával, akárcsak a béka, amelyik akkor akart lenni, mint a bika.
Ötlet
Önmagában a felborzolt szőr nem jelent fenyegetést. Ahhoz, hogy felismerjük a fenyegetést, elég, ha alaposan megfigyeljük a kutyát: ha farka is egyenes, és fülei előre állnak, erről van szó.
============================================================================
Félelem a kutyától
A kutyától való félelmen nehéz uralkodni. Még akkor is, ha erőt akarunk venni magunkon, soha ne felejtsük el, hogy izzadságunk olyan anyagot tartalmaz, mely tudatja a kutyával, hogy félünk. Mindemellett azt is jegyezzük meg, hogy viselkedésünk, akármilyen kis mértékben is, de a normálistól eltérő, csak súlyosbítja az információk tartalmát.
Tanács
Ha félünk tőle, soha ne adjunk parancsot egy kutyának, mert ez katasztrófával is végződhet. Vegyük figyelembe félelmünket, és távolodjunk el anélkül, hogy ránéznénk, a testünket és karunkat hagyjuk lógni., Ne kényszerítsünk másik embert arra, ha fél, hogy megsimogassa kutyánkat. Minden kutyától félő embert fenyeget a harapás veszélye.
============================================================================
Jutalom
A jutalom lehet simogatás, kedves hang, hosszú, éneklő beszéd, valami finomság vagy akár a nevetés.
Azért adjuk, hogy segítsük a könnyebb parancsmegértésben a kezdőket, vagy minden egyes helyes tevékenység után.
Ötlet
A nap megfelelő átlagos jutalom száma 5-10, nem több. Ezentúl a jutalom szokássá válik, így következésképpen már nem hatásos. Ha nyalánksággal jutalmazzuk, mindig legyen belőle a kezünk ügyében, akármilyen helyzetben. A legegyszerűbb megoldás a száraz kutyakeksz, melynek megvan az az előnye, hogy néhányat könnyedén zsebre tehetünk belőle.
============================================================================
Kor
Néhány fajta 156-20 évig, sőt még akár annál tovább is élhet. Mások élettartalma nem haladja meg a 7-8 évet mint a dogok esetében. Napjainkban a legtöbb kutya 12-16 évig él, különösen, ha egész életükben csak kutyaeleséget ettek, melyben nincs felesleges kalcium és vitamin. Általában héttel szorozzák a kutya életkorát, ha össze akarják hasonlítani az emberi évek számával. Ez hibás gondolkodás.
Hogy közelebb kerüljünk az igazsághoz, számoljunk így:
3hónap – 7év
5hónap – 15 év
12hónap – 20év
2év – 25 év
Efölött 5évet számoljunk évente, ami azt eredményezi, hogy egy 10 éves kutya 65éves embernek felel meg, egy 17 éves pedig 100 évesnek.
============================================================================
Memória
A memória az agya azon képessége, hogy elraktározza az információit, mely eddig nem ismert mechanizmusok által később visszahozható. Két külön memória létezik, rövid- és a hosszú távú.
A kutya is ezzel a két memóriával rendelkezik,m nála a hosszú távú memória a fontosabb. Könnyűszerrel megjegyez akár 200 szót, pl. a bőrönd látványát az indulással hozza összefüggésbe. Megjegyzi a hangokat, a szagokat és a tárgyakat (látás és nem szaglás alapján ismeri fel a másik kutyát)
Tanács
Ne feledjük, hogy figyelemreméltóan jól jegyzi meg mások viselkedését és tetteit. Ha egy gyerek rosszindulatú volt kutyánkkal szemben, figyeljünk arra, hogy a következő alkalommal ne kerüljön a közelébe. Még egy évvel később se, amikor már mindenki más elfelejtette az esetet, kivéve a kutyát…
============================================================================
Páros élet
A kutyának el kell fogadnia, hogy a pár két tagja az ő főnöke. Ha nem így történik, beleavatkozik a pár életébe, ami hamarosan problémákhoz vezethet. Figyelni kell, hogy ne adjunk ellentétes parancsokat, használjunk azonos szavakat a parancsokhoz, és egyezzünk meg, hogy ami az egyiknél tilos, az a másiknál se legyen másképp.
Ötlet
Még akkor is, ha a pár mindkét tagja főnök is, ami mindenképpen szükséges, a kutya mindig hajlik arra, hogy az egyiket jobban tisztelje a másiknál. Ez az a személy, aki a legjobban megnyugtatja, akinek a leginkább engedelmeskedik.
Hogy megtudjuk, ki a kutya számára a biztonságot jelentő ember, kérjünk meg egy harmadik személyt, hogy ijessze meg a kutyát. Rögtön afelé fog elindulni, akit igazán főnökének hisz. Előfordulhat, hogy nem az lesz, akire gondoltunk…